مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه پایان تحصیلات، دانشنامه، ریزنمرات(دارای ارزش ترجمه)

 

دانش آموختگان گرامی  از تاریخ 1400/6/14 جهت دریافت مدارک تحصیلی ( دانشنامه و ریز نمرات تایید شده ) می بایست به سامانه گلستان ( پیشخوان خدمت ) مراجعه و پس از ثبت درخواست، کلیه مراحل را به صورت غیر حضوری به انجام رسانید.

**** بر اساس درخواست دانشجو و وضعیت دانشجو مدارک در مرحله اول باید به صورت الکترونیکی بارگذاری گردد و پس از بررسی کارشناس بر اساس پیغام درج شده در درخواست دانشجو اصل مدارک باید به آدرس پستی دانشگاه سمنان ارسال گردد.

**** فارغ التحصیلانی که به شناسه کاربری و گذر واژه خود جهت ثبت درخواست دسترسی ندارند بایدفرم درخواست شناسه کاربری و گذرواژه را تکمیل و به همراه کپی کارت ملی خود به آدرس ایمیل itedu@semnan.ac.ir  ارسال نمایند و از همین طریق شناسه کاربری و رمز عبور خود را دریافت نمایند.

-*-*-*-*-فارغ التحصیلان گرامی دانشنامه شما بعد از ورود به واحد صدور دانشنامه (در گردش نامه در پیشخوان خدمت سامانه گلستان) ظرف مدت 60 روز به آدرس پستی شما ارسال می گردد.

*******- فارغ التحصیلان موظف هستند از طریق گردش کار آموزش(درخواست مدارک تحصیلی - پیشخوان خدمت سامانه گلستان) مراحل دریافت مدرک خود را پیگیری کنند.


( لطفاً از مراجعه حضوری جداً خودداری فرمایید.)

 

الف) دانش اموختگان محترم جهت ثبت درخواست خود برای دریافت دانشنامه و ریز نمرات تایید شده می بایست به موارد ذیل توجه فرمایید :  

1- وضعیت دانشجو در اطلاعات جامع دانشجو باید « فارغ التحصیل » درج شده باشد.

2- تسویه حساب آموزشی دانش آموخته در سامانه گلستان ( گزارش 522 ) به اتمام رسیده باشد.

3- ارائه و تحویل یکی از مدارک 9 گانه ذیل جهت روشن شدن وضعیت نظام وظیفه ( ویژه برادران )

          -  تصویر کارت هوشمند پایان خدمت دوره ضرورت.

             -  تصویر برابر با اصل کارت هوشمند معافیت دایم پزشکی یا کفالت.

             -  برگ معافیت موقت بدون غیبت در مدت اعتبار آن.

            - گواهی اشتغال به تحصیل با دارا بودن معافیت تحصیلی در مدت اعتبار آن.

            - گواهی صادره از نیروهای مسلح مبنی بر استخدام.

            -  گواهی صادره از نیروهای مسلح مبنی بر اشتغال به خدمت کارکنان وظیفه. 

            - گواهی اشتغال به خدمت متعهدین خدمت.

            - برگ آماده به خدمت بدون غیبت در مدت اعتبار آن. 

            - گواهی صادره از واحدهای وظیفه عمومی.

4- ارائه و تحویل نامه تسویه حساب قطعی با صندوق رفاه دانشجویان

 دریافت تسویه حساب از طریق صندوق رفاه دانشجویان(در تهران) و یا امور دانشجویی دانشگاه سمنان(پردیس شماره یک دانشگاه)(شماره تلفن آقای ابراهیمیان 02331532004 )

5- عودت آخرین مدرک دریافتی {گواهینامه موقت پایان تحصیلات/ گواهینامه پایان تحصیلات}

        1-5 : جهت دریافت ریز نمرات ( دارای ارزش ترجمه ) ارائه کلیه مدارک به غیر از این بند الزامی است .

6-  متعهدین به آموزش و پرورش باید نامه‌ای مبنی بر بلامانع بودن دریافت مدارک دانشگاهی به همراه فرم 502 را ارائه و تحویل دهند.

نامه مذکور باید از سوی دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش یا ادارات کل آموزش و پرورش استانها صادر شده باشد .

7- متعهدین به سایر ارگان‌ها باید نامه بلامانع بودن تحویل مدارک را به واحد دانش‌آموختگان ارائه و تحویل دهند.

8- ارائه و تحویل نامه ای از سازمان دامپزشکی مبنی بر تعیین وضعیت طرح نیروی انسانی (ویژه برادران رشته‌های مربوط به دامپزشکی در مقاطع مختلف)

** دانش آموختگان گرامی که قبلاً نامه طرح را دریافت ننموده اند برای دریافت نامه طرح از دانشگاه جهت ارائه به دامپزشکی کشور به صورت غیر حضوری می بایست درخواست خود را در سامانه گلستان ( پیشخوان خدمت - درخواست مدرک تحصیلی- ارسال مدارک ) ثبت نمایند.

9- ارائه مدارکی دال بر لغو تعهد مقاطع قبلی الزامی است.(منظور ارائه اصل دانشنامه مقطع قبلی برای کلیه دانشجویان و نامه لغو تعهد آموزش رایگان مقطع قبلی برای دانشجویان روزانه می باشد.)در صورتی که دانش آموخته، دانشجوی انصرافی یا اخراجی یا در حین تحصیل مقطع بالاتر باشد می بایست گواهی ممهور شده لغو تعهد آموزش رایگان مقطع بالاتر را ارائه نماید.

10- 2 قطعه عکس


11- دانش آموختگان دوره روزانه، که پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های دیگر تحصیل نموده‌اند باید مدرکی دال بر اینکه تاریخ شروع و خاتمه تحصیل و دوره تحصیلی (روزانه/ شبانه) در آن مشخص باشد ارائه نمایند.و در صورتیکه هنوز اشتغال به تحصیل دارند،باید لغو تعهد آموزش رایگان مقطع بالاتر را ارائه نمایند.

12- دانشجویان غیرایرانی می بایست پس از اتمام مراحل تسویه حساب آموزشی در سامانه گلستان ( گزارش 522 ) درخواست خود (مبنی بر صدور نامه ی دانش آموختگی برای ارسال به امور کنسولی دانشگاه ) را در پیشخوان خدمت و درخواست صدور دانشنامه ی دانشجویان  ثبت نمایند . ( دانشجویان غیرایرانی دوره روزانه نیازی به لغو تعهد آموزش رایگان ندارند. )

13- لغوتعهد آموزش رایگان (ویژه دانش‌آموختگان دوره روزانه)

( لغو تعهد باید از طریق سامانه سجاد  وزارتخانه صورت پذیرد ( پس از ثبت نام در سامانه ، می بایست اصل مدارک جهت تایید به این امور ارسال یا تحویل گردد . در صورت خاتمه فرآیند لغو تعهد و صدور نامه لغو تعهد از طریق سامانه سجاد ، دانشجو می تواند با به همراه داشتن بقیه مدارک به این امور مراجعه نماید. )

آدرس : https://portal.saorg.ir/                           دستور العمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان

1-13 : لغو تعهد از طریق انجام کار

ارائه و تحویل گواهی اشتغال به کار با مهر و امضاء (باقید تاریخ شروع و خاتمه) و مدارکی که نشان دهنده سابقه بیمه نامبرده در دوره مذکور باشد. در صورتی که لیست بیمه شما فاقد مهر و امضا است باید شناسه کاربری و رمز عبور در بالای صفحه لیست بیمه موجود باشد.

* دانش آموختگانی که در بخش خصوصی اشتغال به کار دارند علاوه بر فرم اشتغال طبق فرم پیوست می بایست سابقه بیمه تایید شده ( با مهر و امضاء اصل) را نیز ارائه نمایند. چنانچه دانش آموختگان متقاضی لغو تعهد آموزش رایگان مستخدم رسمی، پیمانی و قراردادی دولت می باشند، ارائه آخرین حکم کارگزینی ( با مهر و امضاء اصل) جهت لغو تعهد آموزش رایگان کفایت می نمایدو نیاز به ارائه سابقه بیمه نمی باشد.

*در موارد زیر فعالیت بدون سابقه بیمه به عنوان کار معتبر جهت انجام تعهد قابل قبول می باشد :

1-     گواهی تدریس معتبر از دانشگاه ها ، موسسات آموزش عالی ( دولتی و غیر دولتی ) به میزان 10 ساعت در هفته ، سایر موسسات آموزشی در صورت تایید نهاد مربوطه به میزان 16 ساعت در هفته به عنوان کارکرد تمام وقت ، تلقی می شود.

2-     پروانه کسب معتبر افرادی که به حرف مختلف مشغول بکارند ، از جمله پروانه کسب از سازمانهای صنفی کشور ، پروانه اشتغال مهندسین ، پروانه وکالت ، پروانه کارآموزی وکالت ، پروانه سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی و سایر نهادهای دولتی ، غیر دولتی و آزاد از تاریخ صدور ، به شرط تمدید یا داشتن پرونده مالیاتی به عنوان گواهی انجام کار در طول سالیان قابل پذیرش می باشد.

3-     مدت کارکرد دانش آموختگان به عنوان مدیر عامل در شرکت های خصوصی ، به شرط ثبات فعالیت با ارائه گواهی از شرکت مورد نظر و تصویر آگهی درج تاسیس و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی و ارائه گواهی پرداخت مالیات در مدت زمان فعالیت قابل پذیرش می باشد.

4-     فعالیت های هنری و مطبوعاتی دانش آموختگان با ارائه گواهی اشتغال به این حرفه از سوی دستگاههای ذیربط به منزله تعهد تلقی می شود.

5-     در صورتی که دانش آموخته ای گواهی فعالیت قابل قبولی را در حوزه هایی به غیر از موارد فوق ارائه نماید در صورت استعلام دانشگاه و موافقت سازمان( اداره کل امور دانشجویان داخل ) گواهی مورد نظر می تواند مورد پذیرش قرار گیرد .

6-   گواهی انجام کار در سایر مناطق کشور برای دانشجویان سهمیه مناطق محروم متعهد به استانداری ها در صورت اعلام عدم نیاز استانداری محل خدمت قابل قبول است . 

تبصره : تمامی موارد مذکور در فوق مشروط بر این است که دانش آموخته در ایران حضور داشته باشد و دانشگاه می تواند در صورت لزوم موارد مشکوک را از مرجع مربوطه استعلام نماید . 

   

 2-13 : لغو تعهد از طریق نامه عدم کاریابی

 ارائه و تحویل نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه ( فقط تا شش ماه پس از تاریخ دانش آموختگی کارت پایان خدمت یا معافیت جهت مراجعه به اداره کار می توان اقدام نمود .

*فرصت مذکور برای دانش آموختگانی که بلافاصله در مقطع تحصیلی بالاتر در دوره روزانه پذیرفته شوند ، بعد از فراغت از تحصیل مقطع بالاتر محاسبه می گردد .

*گذشت یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل برای گرفتن گواهی عدم کاریابی الزامی است .

لازم به توضیح است آن دسته از دانش‌آموختگانی که در مقاطع بالاتر تحصیل نموده‌اند باید مدرک تحصیلی آن مقطع را نیز ارائه نمایند.

* گواهی اشتغال به کار و نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان نباید با تحصیل در دوره روزانه مقاطع بالاتر تداخل داشته باشد.

* دانشجویان بورسیه و متعهد به دستگاهها پس از اعلام عدم نیاز دستگاه مربوطه می تواند  از طریق عدم کاریابی نسبت به تسویه تعهد خدمت اقدام نماید .

* در صورت انجام خدمت سربازی و یا معافیت پس از دانش‌آموختگی (در مقاطع مختلف)، مبنای صدور نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه باید پس از تاریخ صدور کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت باشد.(ویژه برادران)

*ثبت نام در دفاتر کاریابی و دریافت گواهی عدم کاریابی توسط دانش آموخته یا وکیل وی امکان پذیر است.

* نامه های عدم کاریابی که بیشتر از یکسال از تاریخ صدور آنها می گذرد قابل قبول نمی باشد.

* مطابق نامه شماره 63399/4 مورخ 1399/08/06 سازمان امور دانشجویان مدت سه ماه اسفند 1398 ، و فروردین و اردیبهشت 1399 به دلیل وجود کرونا در نظر گرفته نمی شود

 

3-13 :لغو تعهد از طریق پرداخت هزینه

مطابق مبلغ اعلام شده از طریق سامانه سجاد وزارتخانه

دانش آموختگان روزانه ورودی قبل از سال 90 که سهمیه آنها منطقه دو و سه بوده است می توانند پس از درخواست دانشجو از این دانشگاه و استعلام از سازمان سنجش آموزش کشور در صورتی که حائز امتیاز حد نصاب گزینش آزاد باشند مدت تعهد خود را به یک برابر مدت تحصیل تغییر دهند .

*  محاسبه هزینه برای دانشجویان سهمیه مناطق محروم متعهد به استانداری ها در صورت اعلام عدم نیاز استانداری محل خدمت قابل قبول است . 

نکات مهم و قابل توجه در بررسی فرایندهای لغو تعهد خدمت آموزش رایگان(مندرج در سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان داخل)

 طبق دستورالعمل آموزش رایگان ثبت نام کاریابی باید بلافاصله پس از فارغ التحصیلی بالاترین مقطع روزانه ظرف مدت شش ماه صورت گرفته باشد در غیر اینصورت مورد تایید نمی باشد و دانشگاه  بر اساس قوانین بایستی مبلغ بدهکاری اعلام نماید.

دقت داشته باشید در صورتی که متقاضی لغو تعهد در مقطع بالاتر دانشجوی دوره روزانه باشد عدم کاریابی حتی اگر قبل از ورود به مقطع بالاتر ثبت نام شده باشد هم امکان پذیر نیست چون دانشجوی دوره روزانه محسوب می شود و نمی تواند از عدم کاریابی استفاده نماید.

بر اساس بخشنامه های وزارت کار به زیرمجموعه های خود(ادارات کار و امور اجتماعی استان ها) ثبت نام در کاریابی حتما با رویت اصل گواهینامه موقت پایان تحصیلات عکسدار و برای آقایان نیز علاوه بر این مورد با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم صورت می گیرد، به همین علت چنانچه تاریخ ثبت نام کاریابی قبل از صدور مدرک موقت یا کارت نظام وظیفه انجام شده باشد قابل قبول نخواهد بود.

همکاران محترم دقت داشته باشند که نامه های کاریابی بایستی از مدیرکل استان صادر گردد و نامه های صادره از شهرستان حتی شهرستان هایی که مرکز استان می باشند نیز مورد تایید نمی باشد.

در صورتیکه متقاضی درخواست لغو تعهد از طریق سابقه کار دارند پیوست اسکن مدارک مربوط به سابقه کار الزامی می باشد، حتی اگر به صورت فیزیکی در پرونده موجود است جهت بررسی سازمان مدارک مربوطه بایستی اسکن و آپلود هم شود.

طبق بخشنامه عدم کاریابی باید یکسال کامل شمسی از تاریخ صدورکارت نظام وظیفه سپری شود.

سابقه کار همزمان با تحصیل در مقطع بالاتر دوره روزانه برای مقاطع قبلی یا همان مقطع مورد قبول نمی باشد و این سوابق بایستی از قسمت انجام کار حذف گردند. حتی اگر متقاضی در سوابق تحصیلی اعلام ننموده که دانشجوی مقطع بالاتر می باشد و در پرونده استعلام و تاییدیه تحصیلی دارند لطفا نیاز به بازبینی بزنید تا متقاضی پروفایل خود را ویرایش نماید و حتما در قسمت توضیحات و ضمیمه فرایند موارد را جهت اطلاع بخشهای دیگر درج نمایید.

لازم به ذکر است عدم کاریابی همزمان با تحصیل در مقطع بالاتر دوره روزانه مورد قبول نمی باشد.

چنانچه متقاضی واریز نقدی از طریق فیش در گذشته داشته اند بایستی تصویر فیش واریزی در قسمت ضمیمه ها پیوست گردد.

عدم کاریابی صرفا برای دانش آموختگان مقاطع تحصیلی دانشگاهی قابل بررسی است و دانشجویان انصرافی و اخراجی برای همان مقطع ناتمام نمی توانند از کاریابی استفاده کنند.

در هر مقطع که متقاضی از عدم کاریابی استفاده می کند ولیکن در پرونده تاییدیه تحصیلی و شغلی وجود دارد در قسمت توضیحات فرایند اعلام نمایید.

با توجه به حجم درخواست های واصله از دانشگاهها و نظر به یکسان بودن هدف افرادی که متقاضی لغو تعهد می باشند و اینکه در سامانه بر اساس تاریخ، فرایندها قابلیت بررسی را دارند، خواهشمند است جهت تسریع در کار متقاضیان و رسیدگی به درخواست ها از ارجاع متقاضیان به سازمان چه به صورت حضوری و چه به صورت تلفنی جدا خودداری فرمائید تا درخواست های در حال بررسی در سازمان در مدت کوتاه تری تایید گردند. چنانچه افراد از دانشگاه ها به سازمان ارجاع شوند، فرایندهای مربوطه به دانشگاه جهت توضیح به صورت نیاز به بازبینی عودت می گردد.

چنانجه متقاضی در مقطع بالاتر درخواست لغو تعهد نموده و لغو تعهد مقطع پایینتر انجام نشده است از تایید و ارجاع فرایند به سازمان خودداری نمایید.

 

آدرس: سمنان، روبروی پارک سوکان،پردیس شماره1- دانشگاه سمنان، صندوق پستی:5555-35155، اداره کل امور آموزشی- امور دانشنامه

تلفن پاسخگویی در صورت نیاز : دوره های کارشناسی ارشد و دکتری با شماره تلفن 31532048 -023 تماس حاصل فرمایید .

فرم درخواست شناسه کاربری و گذر واژه

فرم تعهد آموزش رایگان ویژه پذیرفته شدگان مقطع بالاتر در دانشگاه آزاد اسلامی

فرم تعهد آموزش رایگان پذیرفته شدگان مقطع بالاتر غیر از دانشگاه آزاد اسلامی

فرم تقاضانامه و استشهادنامه صدور ریزنمرات و گواهی موقت المثنی

نمونه فرم اشتغال به کار و سابقه بیمه